Що таке Soft Skills (М’ЯКІ НАВИЧКИ)?

Що таке Soft Skills (М’ЯКІ НАВИЧКИ)?

У чому різниця МІЖ Soft і Hard Skills (ТВЕРДІ НАВИЧКИ)?

Доволі часто їх переводять, як «м’які навички» або «гнучкі навички». В сфері ІТ чимало англійських слів, не залежно якою мовою спілкуються в цілому, тому перекладу термін не потребує. А от пояснення «що входить» і «як розвивати» – шукає чимало фахівців різних сфер.

Soft Skills – це збірний термін, який посилається на безліч варіантів поведінки, що допомагають людям у роботі, зокрема командній, а також успішно соціалізуватися.

М’які навички, іноді гнучкі навички (англ. soft skills) — комплекс неспеціалізованих, надпрофесійних навичок, які відповідають за успішну участь у робочому процесі, високу продуктивність і, на відміну від спеціалізованих навичок, не пов’язані з конкретною сферою.

Соціалізація – це коли людина взаємодіє з іншими людьми, навіть якщо ця взаємодія відбувається через Інтернет, телефон.

Soft Skills дозволяють бути успішним незалежно від специфіки діяльності та напрямку, в якому працює людина. Традиційно в психології їх відносять до числа соціальних навичок: вміння переконувати, знаходити підхід до людей, лідирувати, міжособистісне спілкування, ведення переговорних процесів, робота в команді, особистісний розвиток, управління часом, ерудованість, креативність і т.п.

Soft Skills важливі як в роботі, так і в житті. Велика частина навичок, які використовуються для досягнення цілей, – це вони. При цьому чим вище ви піднімаєтеся по кар’єрних сходах, тим більшу роль відіграють соціальні навички у вашому житті, в той час як професійні відходять на другий план. Адже чим вище займаний пост, тим більша кількість підлеглих і співробітників можуть проконсультуватись у вас по всіляких питаннях.

Спілкуючись з HR-менеджерами (співробітник, галузь діяльності якого – людські ресурси. Він працює не з машинами, механізмами або природними об’єктами, а з живими людьми) великих компаній та Head Hanter-ами (це один з напрямків пошуку та підбору персоналу ключових і рідкісних, як за фахом, так і за рівнем професіоналізму фахівців), вони розповідають, що на ринку великий вибір фахівців по Hard Skills, навіть в IT. І зазвичай вони обирають з-поміж тих, хто володіє більшою кількістю та якісно Soft Skills. Компанії вірять, що співробітники, які володіють даними навичками, можуть не тільки давати кращі результати, але ще і допомагають створювати комфортну робочу атмосферу. Саме тому 85% тренінгових програм і курсів онлайн та офлайн сьогодні орієнтовані на освоєння саме Soft Skills.

Хоча багато лідерів володіють цими здібностями і застосовують їх інтуїтивно, багато інших повинні тренуватися і працювати, щоб розвинути ці навички. Науково встановлено, що від природи людині дійсно даються деякі такі навички, але їх умовна сила не більше 15% від того максимуму, які можна розвинути завдяки регулярній практиці. Професійний тренер, книги і статті з лідерства, саморефлексія і робота над собою можуть допомогти розвинути ті області, які як ви вважаєте, вимагають поліпшення. Запитуючи друзів і близьких, колег, думці яких ви довіряєте, також може визначити, які навички з великого набору Soft Skills варто розвивати і навіщо їх розвивати. Ще один, дуже ефективний спосіб поліпшити свої якості – спостерігаючи і наслідуючи людям з розвиненими Soft Skills, а ще краще – знайти ментора/наставника/коуча/ тренера з особистої ефективності чи EQ, щоб зекономити час, сили і заручитись професійною допомогою в цій справі.

Давайте більш детально розберемо що входить в Soft Skills.

Ключове, на що звертають увагу в першу чергу – це комунікативні вміння. Співробітник з сильними навичками міжособистісного спілкування вміє чітко сформулювати свої потреби, свої очікування до команди і оточення. А також уважно вислухати, як інші формулюють свої потреби і очікування. Він так веде переговори з іншими, що у кожного учасника залишається відчуття, що він був почутий і зрозумілий, і все це було зроблено в поважній та професійній манері, навіть якщо учасники не отримують того, про що заявили. Наприклад, в Китаї не прийнято говорити НІ. Їх з дитинства навчають різним методам тактично «відмовляти». Тому, коли вам відмовляє китаєць, – завжди залишаєтесь задоволені, наче вам насправді сказали ТАК.

У такій ситуації співробітник з сильними міжособистісними навичками розуміє, коли і в який момент можна взяти на себе лідерську роль, а коли варто зупинитися. Розуміє, коли говорити, коли слухати, а коли запропонувати компроміс або консенсус.

Ще одна риса входить у набір Soft Skills – це ситуаційна обізнаність. Це означає, що ви вмієте відстежувати як розвивається ситуація навколо Вас, знаєте, вмієте і розглядаєте різні способи реагування на неї такими діями, які дадуть найкращий результат для всіх залучених в цю ситуацію.

Іншою важливою рисою Soft Skills є адаптивність або гнучкість, що виявляється в тому, що ви можете однаково добре працювати в різних ситуаціях, а також вмієте перемикатися з однієї ситуації на іншу не розчаровуючись і не перестаючи успішно виконувати свої завдання.

Здатність бути дипломатичним і тактовним, навіть коли присутні якісь розбіжності або конфлікти – ще одна ключова риса з набору Soft Skills. Ця здатність позначає, що ви звмієте зберігати професійний тон і адекватну манеру поведінки навіть якщо розчаровані, засмучені або ображені, – професіоналізм.

Що таке Hard Skills. Hard Skills, «хард скілз» часто перекладають, як «тверді навички» – це технічні навички, пов’язані з діяльністю в області формалізованих технологій: діловодство, логістика, керування автомобілем, програмування, метод сліпого друку, і т.п. Тобто це прямі професійні, в розумінні основа професії, навички.

Так як дані навички стійкі, добре доступні для огляду, вимірні і ототожнюються з конкретними конструкціями, вони входять до переліку вимог, викладених в посадових інструкціях, легко піддаються розкладанню на ряд простих і кінцевих операцій.

Отже, Soft Skills і Нard skills – у чому різниця?

Soft Skills – це хороші манери і риси особистості, необхідні для взаємодії з іншими людьми і побудови з цими людьми хороших відносин. Soft Skills застосовуються в будь-якій індустрії, будь-якої професії, будь-якому виді діяльності і будь-якій взаємодії між людьми.

Hard Skills – включають в себе технічні навички і вміння виконувати певні функціональні завдання.

Hard Skills допоможуть вам отримати інтерв’ю, а ось Soft Skills допоможуть отримати і зберегти роботу, або навіть створити свою власну компанію.

Соціальні навички

Зв’язок – здатність до усного спілкування, написання, подання, прослуховування.

Люб’язність – манери, етикет, діловий етикет, кажу, будь ласка, і дякую вам, шанобливо.

Гнучкість – адаптивність, бажання змінюватися, навчання протягом усього життя, приймає нові речі, налаштовує, навчає.

Цілісність – чесна, етична, висока моральність, має особисті цінності.

Міжособистісні навички – приємність, привабливість, почуття гумору, дружність, вихованість, співпереживання, самоконтроль, терпимість, комунікабельність.

Позитивне ставлення – оптимістичний, захоплений, заохочувальний, щасливий, впевнений.

Професіоналізм – діловий, добре одягнений.

Відповідальність – підзвітна, надійна, виконує роботу, винахідлива, самодисциплінована, хоче робити добре, сумлінно, здоровий глузд.

Командна робота – кооператив, працюють разом з іншими, приємні, сприятливі, корисні, спільні.

Робоча етика – працьовитий, готовий працювати, лояльний, ініціативний, мотивований вчасно.

Залишити коментар